Name ______________________Date ____________Score ____ / 12
Comparing rates practice
Comparing rates · 1–12
Find each unit rate, then answer the question.
1.Typist A types 306 words in 6 minutes. Typist B types 228 words in 4 minutes. Who types faster? 2.Bag A has 2 pounds for $4.46. Bag B has 4 pounds for $8.40. Which bag is the better buy? 3.Bag A has 4 pounds for $10.16. Bag B has 3 pounds for $7.38. Which bag is the better buy? 4.Car A travels 280 miles in 4 hours. Car B travels 148 miles in 2 hours. Which car is faster? 5.Bag A has 3 pounds for $5.19. Bag B has 2 pounds for $3.08. Which bag is the better buy? 6.Bag A has 3 pounds for $4.17. Bag B has 2 pounds for $2.58. Which bag is the better buy? 7.Box A has 24 ounces of cereal for $7.68. Box B has 16 ounces for $4.48. Which box is the better buy? 8.Box A has 13 ounces of cereal for $5.33. Box B has 24 ounces for $8.40. Which box is the better buy? 9.Box A has 21 ounces of cereal for $5.04. Box B has 20 ounces for $5.80. Which box is the better buy? 10.Car A travels 648 miles in 12 hours. Car B travels 406 miles in 7 hours. Which car is faster? 11.Typist A types 69 words in 3 minutes. Typist B types 126 words in 7 minutes. Who types faster? 12.Bag A has 6 pounds for $16.08. Bag B has 12 pounds for $34.08. Which bag is the better buy? Answer key — Comparing rates practice
mathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.com