Name ______________________Date ____________Score ____ / 12
Comparing rates practice
Comparing rates · 1–12
Find each unit rate, then answer the question.
1.Car A travels 240 miles in 6 hours. Car B travels 123 miles in 3 hours. Which car is faster? 2.Typist A types 110 words in 5 minutes. Typist B types 57 words in 3 minutes. Who types faster? 3.Bag A has 5 pounds for $3.55. Bag B has 6 pounds for $3.60. Which bag is the better buy? 4.Car A travels 108 miles in 2 hours. Car B travels 159 miles in 3 hours. Which car is faster? 5.Car A goes 108 miles on 4 gallons of gas. Car B goes 150 miles on 6 gallons. Which car gets more miles per gallon? 6.Car A goes 93 miles on 3 gallons of gas. Car B goes 198 miles on 6 gallons. Which car gets more miles per gallon? 7.Box A has 15 ounces of cereal for $3.30. Box B has 18 ounces for $4.50. Which box is the better buy? 8.Box A has 17 ounces of cereal for $3.40. Box B has 13 ounces for $2.86. Which box is the better buy? 9.Box A has 23 ounces of cereal for $8.74. Box B has 10 ounces for $3.30. Which box is the better buy? 10.Typist A types 500 words in 10 minutes. Typist B types 357 words in 7 minutes. Who types faster? 11.Box A has 14 ounces of cereal for $6.30. Box B has 13 ounces for $6.63. Which box is the better buy? 12.Box A has 13 ounces of cereal for $5.33. Box B has 23 ounces for $9.66. Which box is the better buy? Answer key — Comparing rates practice
mathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.com