Name ______________________Date ____________Score ____ / 12
Comparing rates practice
Comparing rates · 1–12
Find each unit rate, then answer the question.
1.Car A travels 98 miles in 2 hours. Car B travels 230 miles in 5 hours. Which car is faster? 2.Typist A types 246 words in 6 minutes. Typist B types 129 words in 3 minutes. Who types faster? 3.Bag A has 6 pounds for $7.20. Bag B has 4 pounds for $5.60. Which bag is the better buy? 4.Car A goes 144 miles on 6 gallons of gas. Car B goes 125 miles on 5 gallons. Which car gets more miles per gallon? 5.Car A goes 90 miles on 3 gallons of gas. Car B goes 128 miles on 4 gallons. Which car gets more miles per gallon? 6.Car A goes 80 miles on 4 gallons of gas. Car B goes 90 miles on 6 gallons. Which car gets more miles per gallon? 7.Car A goes 160 miles on 4 gallons of gas. Car B goes 210 miles on 6 gallons. Which car gets more miles per gallon? 8.Box A has 13 ounces of cereal for $2.34. Box B has 20 ounces for $4.80. Which box is the better buy? 9.Box A has 17 ounces of cereal for $2.89. Box B has 21 ounces for $4.62. Which box is the better buy? 10.Typist A types 638 words in 11 minutes. Typist B types 260 words in 5 minutes. Who types faster? 11.Car A goes 75 miles on 3 gallons of gas. Car B goes 168 miles on 7 gallons. Which car gets more miles per gallon? 12.Box A has 12 ounces of cereal for $1.92. Box B has 16 ounces for $1.76. Which box is the better buy? Answer key — Comparing rates practice
mathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.com