Name ______________________Date ____________Score ____ / 12
Comparing rates practice
Comparing rates · 1–12
Find each unit rate, then answer the question.
1.Typist A types 68 words in 2 minutes. Typist B types 180 words in 6 minutes. Who types faster? 2.Typist A types 290 words in 5 minutes. Typist B types 324 words in 6 minutes. Who types faster? 3.Bag A has 6 pounds for $3.06. Bag B has 4 pounds for $2.92. Which bag is the better buy? 4.Car A goes 110 miles on 5 gallons of gas. Car B goes 56 miles on 2 gallons. Which car gets more miles per gallon? 5.Car A goes 108 miles on 3 gallons of gas. Car B goes 164 miles on 4 gallons. Which car gets more miles per gallon? 6.Car A goes 185 miles on 5 gallons of gas. Car B goes 192 miles on 6 gallons. Which car gets more miles per gallon? 7.Bag A has 5 pounds for $12.45. Bag B has 6 pounds for $15.66. Which bag is the better buy? 8.Box A has 22 ounces of cereal for $5.50. Box B has 20 ounces for $5.80. Which box is the better buy? 9.Box A has 17 ounces of cereal for $5.61. Box B has 14 ounces for $5.32. Which box is the better buy? 10.Car A goes 74 miles on 2 gallons of gas. Car B goes 288 miles on 9 gallons. Which car gets more miles per gallon? 11.Bag A has 10 pounds for $25.10. Bag B has 11 pounds for $25.74. Which bag is the better buy? 12.Box A has 10 ounces of cereal for $1.60. Box B has 11 ounces for $1.54. Which box is the better buy? Answer key — Comparing rates practice
mathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.commathsheetstudio.com